24. edycja (2017/18)

2.

FINALIŚCI 24. OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU NA WYSTAWIENIE POLSKIEJ SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

 

Komisja Artystyczna 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Michał Centkowski, Adam Karol Drozdowski, Andrzej Lis, Kamila Łapicka, Jakub Papuczys, Joanna Puzyna-Chojka po obejrzeniu 136 spektakli dopuszczonych do Konkursu, zakwalifikowała do finałowego, II etapu 13 przedstawień:

 

1. 1946 Tomasza Śpiewaka w reżyserii Remigiusza Brzyka z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

2. Bzik. Ostatnia minuta Jana Czaplińskiego w reżyserii Eweliny Marciniak z Teatru Współczesnego w Szczecinie

3. Česky diplom Piotra Rowickiego inspirowany m.in. reportażami Mariusza Szczygła w reżyserii Piotra Ratajczaka z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu

4. Ciemności Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki z Teatru IMKA w Warszawie i Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach (koprodukcja)

5. Henrietta Lacks Anny Smolar, Marty Malikowskiej, Macieja Pesty, Soni Roszczuk, Jana Sobolewskiego w reżyserii Anny Smolar z Nowego Teatru w Warszawie

6. Ikebana Marcina Skóry w reżyserii Bohdana Roberta Graczyka i Dariusza Stanisława Starczewskiego z Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie


7. Łauma, czyli czarownica na podstawie komiksu Karola Kalinowskiego w adaptacji Łukasza Zaleskiego, Macieja Podstawnego i Magdaleny Miklasz w reżyserii Magdaleny Miklasz z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu


8. Marvin Marty Guśniowskiej w reżyserii Pawła Aignera z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki


9. Puppenhaus. Kuracja Magdy Fertacz w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego z TR Warszawa


10. Rasputin Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach


11. SIENKIEWICZ SUPERSTAR (czyli zupełnie spóźniona anegdota biograficzna na chwalebną okazję stulecia odzyskania niepodległości) Jana Czaplińskiego w reżyserii Anety Groszyńskiejz Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu


12. Zagubiony chłopiec Artura Pałygi w reżyserii Pawła Passiniego z Opolskiego Teatru Lalkii Aktora im. Alojzego Smolki


13. Zapiski z wygnania Sabiny Baral w reżyserii Magdy Umer z Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury w Warszawie.


II etap Konkursu zakończy się 20 czerwca, kiedy Jury Konkursu (w składzie: Agata Duda-Gracz, Zbigniew Majchrowski, Wojciech Majcherek, Jacek Kopciński, Waldemar  Zawodziński) obejrzy spektakle finałowe i przyzna nagrody.

Uroczystość  ogłoszenia wyników Konkursu odbędzie się pod koniec czerwca w Instytucie Teatralnym, wyniki zostaną także opublikowane na stronach Instytutu, Konkursu oraz na wortalu eteatr.pl.